Rivierkreeften: Delfland dringt aan op onmiddellijke actie van ministerie LVVN

26 februari 2025

Het Hoogheemraadschap van Delfland verzoekt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) met spoed te beginnen met het actief afvangen van Amerikaanse rivierkreeften. Alleen op die manier kan de explosieve groei van deze invasieve exoot nog worden gestopt en kan het aantal rivierkreeften worden teruggebracht tot een niveau dat het watersysteem aankan, stelt het waterschap in een dringende brief aan het ministerie.

Naast het direct starten met het actief afvangen van rivierkreeften, verzoekt Delfland in de vandaag verzonden brief het ministerie ook dringend de kosten te vergoeden die Delfland moet maken voor het herstel van schade aan de waternatuur en de waterkeringen. Daarnaast moet LVVN de uitgaven dragen die het hoogheemraadschap maakt om waternatuur en waterkeringen te beschermen tegen de vraatzuchtige en gravende Amerikaanse rivierkreeften.

Passende maatregelen zijn te lang uitgebleven

Delfland neemt deze stap omdat het ministerie in de afgelopen tien jaar onvoldoende effectieve maatregelen heeft genomen om de rivierkreeft te bestrijden en te beheersen, terwijl het rijk hier wel verantwoordelijk voor is. Hierdoor is het aantal rivierkreeften sinds 2010 explosief gegroeid, ook binnen het beheergebied van Delfland. En dit aantal dreigt alleen maar verder toe te nemen.

Door het uitblijven van effectieve maatregelen van het ministerie is volledige verwijdering van de Amerikaanse rivierkreeften al niet meer mogelijk. Ook wordt het door het grote aantal rivierkreeften inmiddels erg moeilijk om hun populatie terug te brengen tot een niveau dat het watersysteem aankan. Volgens de Europese Exotenverordening, die al tien jaar van kracht is, had LVVN de invasieve uitheemse soort juist zo snel mogelijk moeten bestrijden en maatregelen moeten nemen om beschadigde ecosystemen te herstellen.

Delfland probeerde eerder het ministerie tot actie te bewegen. In april 2024 vroeg het Regionaal Bestuurlijk Overleg Stroomgebied Rijn-West (RBO Rijn-West), waarvan Delfland deel uitmaakt, het ministerie al dringend om vanaf januari 2025 te beginnen met wegvangen van rivierkreeften, vooruitlopend op een structurele oplossing. Het RBO Rijn-West heeft nooit een reactie ontvangen op dat verzoek en Delfland ook niet.

Ecologische schade onacceptabel groot

Delfland stelt daarom dat het niet nóg langer kan wachten op actie van het ministerie. De ecologische schade door de invasieve rivierkreeften in zijn beheergebied is onacceptabel groot en neemt alleen maar toe. Deze schade bedreigt niet alleen de waterkwaliteit (KRW), maar tast ook de door Delfland aangelegde waternatuur en biodiversiteit aan.

Daarnaast graven rivierkreeften in oevers en keringen waardoor de waterveiligheid in het geding kan komen. Zonder ingrijpen zal deze schade verder toenemen, wat leidt tot meer overlast en hogere kosten. Alleen al voor de bescherming van de onderwaternatuur rekent Delfland op 13 miljoen euro in het eerste jaar en 7,3 miljoen euro in de jaren daarna. Deze kosten, zo stelt Delfland, moeten betaald worden door het rijk en niet door de inwoners van het gebied van Delfland.

Dossier Rivierkreeften

Alle beschikbare informatie over de aanwezigheid en verspreiding van de Amerikaanse rivierkreeft in het beheergebied van Delfland, inclusief de gevolgen voor waterkwaliteit en biodiversiteit, is te bekijken in het Dossier Rivierkreeften op onze website.